U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog.

Sva zahvala pripada Allahu i neka je salavat i selam na Allahovog Poslanika, njegovu porodicu, njegove plemenite ashabe i sve one koji ga slijede do Sudnjeg dana. Amin.

Pred nama je kratko pojašnjenje šejha, muhadisa Sulejmana ibn Nasira el-Ulvana, Allah ga sačuvao, po pitanju namaza u situaciji kada se na odjeći nađe nečistoća kao i u slučaju nečistoće na mjestu klanjanja uz kratak osvrt na razilaženje učenjaka po pitanju ovih mesela.

Bitnost ovog pitanja se ogleda u činjenici da je namaz stub Islama i najbitnije djelo ibadeta nakon dva šehadeta. Isto tako namaz je ibadet koji se obavlja više puta u jednom danu i obaveza je vjerniku da se upozna sa najbitnijim pitanjima vezanim za namaz kako bi njegov namaz bio ispravan i u skladu sa onim što nalaže Allahova Knjiga i sunnet Muhammeda, sallallahu alejhi we sellem, po razumijevanju učenjaka ummeta.

Šejh Sulejman Ibn Nasir el-Ulvan, Allah ga sačuvao je spomenuo 4 pitanja:

Prvo:  NEČISTOĆA NA MJESTU NA KOJEM SE OBAVLJA NAMAZ

Drugo:  KO BUDE KLANJAO SA NEČISTOĆOM NA NJEGOVOJ ODJEĆI

Treće:  KO BUDE SAZNAO ZA NEČISTOĆU NA NJEGOVOJ ODJEĆI U TOKU NAMAZA

Četvrto:  PROPIS ONOGA KO BUDE KLANJAO A NA NJEGOVOJ ODJEĆI SE NAĐE NEČISTOĆA A ON NE BUDE ZNAO ZA NJU OSIM NAKON ZAVRŠETKA NAMAZA

PRVA SITUACIJA:

- AKO SE NEČISTOĆA NAĐE NA ZEMLJI A KLANJAČ POSTAVI NA NJOJ ONO ŠTO ĆE JE PREKRITI - DA LI ĆE MU TO NAUDITI (TJ. UTICATI NA ISPRAVNOST NAMAZA)

Ako nečistoća bude na zemlji a klanjač stavi nešto preko nje onda mu to neće nauditi i tada će namaz na njoj biti ispravan jer on nije u direktnom dodiru sa nečistoćom i na osnovu ovoga ko bude klanjao iznad kenifa (toaleta, wc-a) ili iznad kupatila njegov namaz je ispravan i shodno ovome ko bude klanjao iznad odvoda nečistoće (kanalizacije) njegov namaz je ispravan.

DRUGA SITUACIJA:

- KO BUDE KLANJAO SA NEČISTOĆOM NA NJEGOVOJ ODJEĆI

Razišla se ulema u ovoj meseli na dva mišljenja:

Prvo mišljenje: Većina učenjaka je stava da je uklanjanje nečistoće (nedžaseta) sa odjeće, mjesta na kojem se klanja i tijela šart (uslov) za ispravnost namaza.

Drugo mišljenje: Da je vadžib (tj. samo obaveza ukloniti nečistoću) a nije uslov (tj. uslov ispravnosti namaza) jer dokaz o uslovljavanju toga nije potvrđen.

Po ovom mišljenju ako bi čovjek klanjao a na njegovoj odjeći bude nečistoća njegov namaz će biti ispravan sa grijehom, a po prvom mišljenju njegov namaz će biti pokvaren ukoliko to nebi uradio iz zaborava ili neznanja. (tj. ako nebi uklonio nečistoću zbog zaborava ili neznanja)

TREĆA SITUACIJA:

- KO BUDE SAZNAO ZA NEČISTOĆU NA NJEGOVOJ ODJEĆI U TOKU NAMAZA

Ko bude znao za nečistoću na njegovoj odjeći u toku namaza onda je njemu obaveza da je ukloni pa makar i skidanjem odjeće i njegov namaz će biti ispravan jer je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi we sellem, kada ga je Džibril obavijestio da na njegovim papučama ima nečistoće skinuo ih u toku namaza i nastavio je njegov namaz, ali ako to potraje u namazu i ne ukloni nečistoću onda po tom pitanju je veliki broj učenjaka rekao da je njegov namaz neispravan svejedno da je u pitanju farz ili nafila.

Druga skupina učenjaka zastupa stav da je takav namaz ispravan jer su ashabi klanjali sa svojim ranama a neki od njih bi klanjali dok je njihova krv tekla, pa će se ili reći da je krv čista i da nema dokaza za njenu nečistoću i da je osnova u stvarima čistoća, a ako se uzme govor većine da je krv nečista onda je ovo dokaz (tj. namaz ashaba u ranama i dok im je tekla krv) da se namaz ne kvari sa nečim poput ovoga, ali se mora zastupati (uzeti) jedna od te dvije stvari - ili će zastupati stav da je krv čista ili će se zauzeti stav da namaz uz nečistoću ne biva pokvaren kao što je to mišljenje skupine malikijskih pravnika.

ČETVRTA SITUACIJA:

- PROPIS ONOGA KO BUDE KLANJAO A NA NJEGOVOJ ODJEĆI SE NAĐE NEČISTOĆA A ON NE BUDE ZNAO ZA NJU OSIM NAKON ZAVRŠETKA NAMAZA

Ko bude klanjao a na njegovoj odjeći bude nečistoća i on ne bude znao za nju osim nakon što završi sa namazom - oko ovoga postoji razilaženje, pa je rečeno: Ponovit će namaz.
I rečeno je: Neće ponavljati namaz, i ovo je ono što je ispravno, svejedno da je znao za nečistoću prije namaza a potom zaboravio ili da uopšte nije znao za nju sve dok nije završio namaz, tako da nema razlike u oba slučaja po ispravnijem od dva mišljenja učenjaka.

Izvor: Knjiga Fetava es-Salah, 9-11 str.
Sulejman Ibn Nasir el-`Ulvan, Allah ga sačuvao
Prevod i priprema: Redžematović Jasmin
Medina, 16 Džumadel-Ahira 1438 h.g.
15 Mart 2017 


Pitanje:

Kakav je propis doniranja organa prije smrti i poslije smrti?

Odgovor:

Doniranje udova je novonastala mesela od savremenih pitanja u našem vremenu i zbog toga su se ljudi razišli po tom pitanju.

Nekada, čim se dogodi neko novonastalo pitanje, ono bude odbačeno a onda nakon što se vrijeme izmijeni promjeni se i fetva, shodno tome, možda neki koji su zabranjivali - čim se ono pojavilo - ne zabranjuju nakon toga kada se uvidi maslaha (šerijatska korist) i nestane mefsede (štete) u mnogim slučajevima. 
Ono što je ispravno po ovom pitanju je dozvoljenost pod uslovima. 

Prvi uslov: Da to ne bude uz nadoknadu, pa ako to bude uz nadoknadu onda je haram (zabranjeno). A Allahov Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, je zabranio prodavanje krvi, hadis prenosi imam Buhari u svojem Sahihu, a Ibnu Hadžer el-Askelani je u svome djelu `Fethul-Bari` prenio konsenzus po pitanju zabranjenosti prodavanja krvi. Tako čovjeku biva haram da donira krv uz nadoknadu ili da proda nešto od svojih organa uz nadoknadu, i ne postoji razlika između prodavanja krvi i prodavanja jednog od organa - šta više prodavanje organa je veće od prodavanja krvi. Pa ako je ovo (tj. prodavanje krvi) zabranjeno sa konsenzusom onda je i ovo (tj. prodavanje organa) zabranjeno uz saglasnost svih.

Drugi uslov: Da povjerljiv doktor specijalista utvrdi da uzimanje nečega od njegovih organa neće naštetiti donatoru, ali ako utvrdi da mu to može naštetiti, ili mu se može desiti šteta u budućnosti onda ovakvo doniranje nije dozvoljeno, jer nemože ubiti sebe kako bi oživio drugog. Allah uzvišeni je rekao:

وَلَا تُلْقُوا بِأَيْدِيكُمْ إِلَى التَّهْلُكَةِ وَأَحْسِنُوا إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُحْسِنِينَ 

"I ne bacajte se rukama svojim u propast;" (El-Bekara, 195)

I rekao je uzvišeni:

وَلَا تَقْتُلُوا أَنفُسَكُمْ 

"I ne ubijajte sami sebe." (En-Nisa, 29 ajet)

Treći uslov: Da povjerljiv doktor specijalista utvrdi da će to donijeti korist onome kome se organ donira. Ali ako utvrdi da u tome neće biti nikakve koristi onda donatoru nije dozvoljeno (halal) da donira takvome, jer u tom slučaju nema koristi od doniranja i jer doniranje tada donosi štetu a ne donosi korist drugoj strani.

Četvrti uslov: Da povjerljiv doktor specijalista utvrdi da korist nadvladava (premašuje) štetu i to kod obje strane - kod prvog i drugog, ali ako utvrdi da šteta nadvladava korist onda će to uvjek biti zabranjeno jer se moraju ispuniti svi ovi šartovi pa ako nestane jednog od ovih uslova onda to nije dozvoljeno.

Odgovorio šejh Sulejman ibn Nasir el-Ulvan
Izvor: Fetve šejha
Prevod: Redžematović Jasmin
Medina Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi we sellem
1 Džumadel Ahira 1438 h.g.
28 Februar 2017