Pitanje:

Da li je dozvoljeno da žena uči ezan i ikamet za namaz?

Odgovor:

Nije propisano ženi da uči ezan ili ikamet za njen namaz, to je posao muškaraca, znači što se tiče žena ezan ili ikamet njima nije propisan već one klanjaju bez ezana ili ikameta.
One trebaju voditi brigu o vremenu (tj. namaskim vremenima), skrušenosti, da se ne igraju u namazu, isto kao i muškarac, tako je i ženi obaveza da bude skrušena, da njen pogled bude na mjestu činjenja sedžde i da se kloni igranja, da se ne igra rukama niti bilo čime drugim. Tako je sunnet za vjernika u namazu i za vjernicu takođe. A samo Allah daje uspjeh.

Izvor:
www.binbaz.org.
Odgovorio Šejh Ibn Baz rahimehullah

Prevod: Redžematović Jasmin
Medina: 05-19-1437 (Džumadel-Ula)
28.02.2016


Pitanje:

Da li je ženi propisan ezan i ikamet za namaz?

Što se tiče muškarca on treba da uči ezan i ikamet makar bio i sam, ako je na putu propisano mu je da uči ezan i ikamet iako je sam. Dok je to farz kifaje džematu, ako jedan od njih to učini sa drugih spada obaveza, kada jedan od njih prouči ezan i ikamet to je dovoljno.
Što se tiče pojedinca (muškarca) razišli su se po pitanju obaveznosti toga njemu, ali bi trebalo to da radi, ako bude sam neka uči ezan i ikamet. Što se tiče žene njoj to nije propisano, ženi nije propisan ezan niti ikamet jer je to vezano samo za muškarce - poziv na prisustvovanje u džematu u tačno određenim vremenima - a žena klanja u svojoj kući i ona nije u potrebi za ovim. Tako da je suština da ženi nije obavezan ezan i ikamet, niti joj je to propisano, već ona počinje svoj namaz tekbirom `Allahu Ekber`, uči početnu dovu i klanja kao što klanjaju muškarci ali joj nije propisan ezan i ikamet jer za to ne postoji dokaz.

Voditelj: Dobro, ako bi muškarac zaboravio ezan i ikamet?

Šejh: Ako bi ih izostavio iz zaborava neće škoditi, čak iako bi ih namjerno izostavio njegov namaz je ispravan, ali biva griješan ako ih mujezin izostavi u džematu. Ako budu trojica i ne uče ezan na putovanju ili u selu u kojem nema drugih osim njih, ili u njihovom mesdžidu - a ne uče ezan - bivaju griješni. Isto tako ako ne bi proučili ikamet ali namaz im je ispravan, jer je to vadžib izvan namaza i ne kvari ga, nije sastavni dio samog namaza već je izvan njega. Tako da kada musliman ostavi ezan i ikamet njegov namaz je ispravan ali mogu biti griješni ako su u džematu a ne uče ezan onda su svi griješni. Kada je u pitanju pojedinac, u vezi njega i da li je on griješan ima mišljenja (viđenja), onaj ko je sam na putovanju da uči ezan i ikamet - ovo je njemu sunnet - ali ako bi to izostavio da li je griješan ili ne, to je pitanje. Vjerodostojno je prenešeno od Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi we sellem, da je rekao Maliku Ibn Huvejrisu i njegovom drugu: "Kada nastupi namaz učite ezan i ikamet" A u drugom izrazu: "Neka jedan od vas dvojice uči ezan." Tako da se ezan traži od svih, čak i od dvojice, i od jednog se traži ezan i ikamet jer je to poznati šerijatski propis za namaz, poznat je kada su u pitanju muškarci, tako da ne priliči da se ostavi čak ni pojedincu na putovanju, ili u selu ako u njemu nema nikog osim njega, onda mu je poželjno da uči ezan i ikamet, ali ako ih ima dvojica i više onda su ezan i ikamet obavezni, jedan od njih uči ezan i jedan od njih uči ikamet, mujezin ili neko drugi.

Izvor:
www.binbaz.org.
Odgovorio Šejh Ibn Baz rahimehullah

Prevod: Redžematović Jasmin
Medina: 05-19-1437 (Džumadel-ula)
28.02.2016

Pitanje:

Da li je dozvoljeno davati krv bolesnom čovjeku koji je skoro da ode u propast (preseli) a nije na dini Islamu?

Odgovor:

Nije mi poznato da ima prepreke u tome, jer Allah uzvišeni u Njegovoj Velikoj Knjizi kaže:

لَّا يَنْهَاكُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذِينَ لَمْ يُقَاتِلُوكُمْ فِي الدِّينِ وَلَمْ يُخْرِجُوكُم مِّن دِيَارِكُمْ أَن تَبَرُّوهُمْ وَتُقْسِطُوا إِلَيْهِمْ 

"Allah vam ne zabranjuje prema onima koji se ne bore protiv vas zbog vjere, i ne izgone vas iz domova vaših - da im činite dobro..." (El-Mumtehina, 8)

Allah nas je obavijestio da nam On ne zabranjuje da činimo dobročinstvo i da se lijepo ophodimo prema nevjernicima koji se nisu protiv nas borili i koji nas nisu iz naših domova istjerivali, a onaj ko je u nuždi je u velikoj potrebi da mu se pruži prva pomoć.

Majka Esmina, ćerka Ebu Bekra es-Sidika, Allah bio zadovoljan njima, dok je još bila nevjernica je došla svojoj ćerci, u Medini u vremenu primirja između Vjerovjesnika, neka je na njega mir i spas, sa stanovnicima Mekke i tražila od nje da spaja rodbinske veze sa njom, pa je Esma pitala Vjerovjesnika, sallallahu alejhi ve sellem, o tome pa joj je odgovorio da spaja rodbinske veze sa njom rekavši: "Spajaj rodbinske veze sa tvojom majkom." A bila je nevjernica.

Pa kada onaj ko je u ugovoru sa muslimanima (muahid) ili kafir kojem je pružena sigurnost a između nas i njih nema rata - kada bude u velikoj nuždi za tim onda nema ništa sporno da mu dadne sadaku u vidu krvi, isto kao kada bi morao pojesti lešinu, i ti imaš nagradu za to jer nema prepreke da pružiš pomoć onome ko je u nuždi za sadakom.

Šejh Ibn Baz rahimehullah
Izvor: www.binbaz.org

Prevod: Redžematović Jasmin 
Medina: 05.11.1437
20.02.2016



Pitanje:

Kakav je propis obavljanja namaza u pantalonama, posebno jer neki koji ih nose, otkriva im se dio avreta u toku njegovog rukua i sedžde u namazu?

Odgovor:

Ako pantalone (šalvare) prekrivaju između pupka do koljena muškarca, ako su široke i nisu uske - ispravan je namaz u njima, ali je bolje da preko njih obuče košulju (kamis) koja će prekriti ono što je između pupka i koljenja i da je spusti do polovine potkoljenice, ili do članka jer je to potpunije u prekrivanju.

Namaz u izaru (omotaču), koji prekriva, je bolji od namaza u pantalonama ako preko njih nije obučena košulja koja prekriva, jer je izar potpuniji u prekrivanju od pantalona.


Izvor:
Medžmu Fetava ve Resail, 10 tom, poglavlje Fikhus-Salat
www.binbaz.org.
Odgovorio Ibn Baz

Prevod: Redžematović Jasmin
Medina: 05-11-1437 (Džumadel-ula)
20.02.2016